Obůrka Lány - Lesní správa Lány, příspěvková organizace Kanceláře prezidenta republiky

Daněk evropský (Dama dama L.)

Popis

Daněk evropský pochází z oblasti Středozemí. Na našem území se však vyskytuje již od 15. století a často byl chován v oborách a parcích jako okrasná zvěř. Daněk se od většiny ostatních jelenovitých odlišuje lopatkovitým parožím. Dospělý samec váží přibližně 90 kg a výška v kohoutku je 100 cm. Samice, kterým říkáme daněly, jsou menší. Letní zbarvení je červenohnědé s bílými skvrnami a v zimní období je srst šedohnědá. Daňčí říje probíhá v říjnu a listopadu. Daňci se v říji ozývají tzv. rocháním. Daňčí zvěři vyhovují řídké listnaté lesy s dostatkem volných ploch pro pastvu v nížinách a pahorkatinách.

Daněk evropský v Lánské oboře

Daněk evropský byl do původní valdštejnské obory u Lán vypuštěn již v roce 1736. V období před první světovou válkou dosahovaly stavy této zvěře v oboře několika set kusů, v obdobní války však silně poklesly, neboť byl nařízen nucený odstřel pro zásobovací potřeby. Výrazné snížení stavů daňčí zvěře bylo také způsobeno pytláctvím. Po převzetí majetku do správy Kanceláří prezidenta republiky v roce 1921 začaly stavy opět narůstat.

Víte, že?

Víte, že se v Lánské oboře vyskytovala ještě v období první republiky bílá daňčí zvěř? Posledního bílého daňka v Lánské oboře ulovil v roce 1931 pro Národní muzeum prof. Julius Komárek. Bílá daňčí zvěř je vyšlechtěnou barevnou formou daňka evropského.

Obůrka Lány - Lesní správa Lány, příspěvková organizace Kanceláře prezidenta republikyDny v obůrce - zábavné akce pro děti i dospělé! Sledujte profil Lánské obory na Facebooku!

Myslíme i na sběratele turistických známek! Mimo známek si můžete v ukázkové obůrce Lánské obory zakoupit i turistickou nálepku. Číslo 2152 je naše!


Otevírací doba

Období 1.5. do 30.9.
středa, čtvrtek - 15:00 - 18:00 hod.
sobota             - 14:00 - 18:00 hod.
neděle, svátky - 10:00 - 18:00 hod.

Facebook   Facebook - aktuální info

Skupinové prohlídky

Pro skupiny 10 a více osob je možné zajistit otevření obůrky včetně odborného výkladu i mimo návštěvní hodiny.

Rezervaci konkrétního termínu si domluvte, prosím, předem.

Skupinové objednávky

LSL, Lesní 140, 270 61 Lány

Tel.: +420 313 502 074
Fax: +420 313 502 012

E-mail: sekretariat@lslany.cz

Kde nás najdete?


www.mapy.cz


2015 - Petr Zíka - www.promix.cz - pro: Obůrka Lány - Lesní správa Lány, příspěvková organizace Kanceláře prezidenta republiky