Obůrka Lány - Lesní správa Lány, příspěvková organizace Kanceláře prezidenta republiky

Jelen sika Dybowského (Cervus nippon hortulorum Swinhoe)

Popis

Jelen sika Dybowského je asijským poddruhem jelena siky, který pochází z oblasti východního Ruska. V porovnání velikosti se nachází mezi jelenem evropským a jelenem sikou japonským. Hmotnost jelena je přibližně kolem 100 kg a výška v kohoutku dosahuje 110 cm. Zbarvení v letní srsti je rezavohnědé s výraznými bílými skvrnami. V zimním období je hnědý a skvrny jsou méně výrazné. V České republice je chován v oborách. Jelen sika Dybowského v říji netroubí, ale píská, stejně jako jelen sika japonský.

Jelen sika Dybowského v Lánské oboře

První zvěř jelena siky Dybowského byla přivezena do Lánské obory v zimě roku 1960 – 1961 ze Sovětského svazu. Tuto zvěř daroval prezidentu Antonínu Novotnému předseda Rady ministrů Nejvyššího sovětu SSSR Nikita S. Chruščov a byla umístěna v aklimatizační obůrce. V současnosti je chovné stádo umístěno v demonstrační obůrce na Nových Dvořích samostatně, aby nemohlo docházet k příbuzenskému křížení s jelenem sikou japonským.

Víte, že?

Víte, že jelen sika Dybowského byl pojmenován podle polského zoologa a lékaře Benedykta Dybowského? Ten byl za účast na Lednovém povstání v roce 1864 nejprve odsouzen k trestu smrti, ale později mu byl trest zmírněn na 12 let nucených prací na Sibiři. Byl však propuštěn dříve a zůstal na Sibiři jako lékař. I při své lékařské praxi se věnoval intenzivně práci zoologa.

Obůrka Lány - Lesní správa Lány, příspěvková organizace Kanceláře prezidenta republikyDny v obůrce - zábavné akce pro děti i dospělé! Sledujte profil Lánské obory na Facebooku!

Myslíme i na sběratele turistických známek! Mimo známek si můžete v ukázkové obůrce Lánské obory zakoupit i turistickou nálepku. Číslo 2152 je naše!


Otevírací doba

Období 1.5. do 30.9.
středa, čtvrtek - 15:00 - 18:00 hod.
sobota             - 14:00 - 18:00 hod.
neděle, svátky - 10:00 - 18:00 hod.

Facebook   Facebook - aktuální info

Skupinové prohlídky

Pro skupiny 10 a více osob je možné zajistit otevření obůrky včetně odborného výkladu i mimo návštěvní hodiny.

Rezervaci konkrétního termínu si domluvte, prosím, předem.

Skupinové objednávky

LSL, Lesní 140, 270 61 Lány

Tel.: +420 313 502 074
Fax: +420 313 502 012

E-mail: sekretariat@lslany.cz

Kde nás najdete?


www.mapy.cz


2015 - Petr Zíka - www.promix.cz - pro: Obůrka Lány - Lesní správa Lány, příspěvková organizace Kanceláře prezidenta republiky