Obůrka Lány - Lesní správa Lány, příspěvková organizace Kanceláře prezidenta republiky

Jelen sika japonský (Cervus nippon nippon Temm.)

Popis

Jelen sika japonský je asijským druhem jelena, který se běžně vyskytuje i ve volné přírodě České republiky. Hmotnost dospělého jelena je přibližně 60 kg a výška v kohoutku cca 90 cm. Laně jsou jako u ostatních jelenovitých menší než jeleni. Zbarvení srsti je výrazně odlišné podle ročního období. Letní srst je světle hnědá s bílými skvrnami, zimní srst je tmavohnědá až černá a téměř beze skvrn. Jelen sika japonský se díky své přizpůsobivosti a nízkým nárokům na životní prostředí úspěšně adaptuje v naší přírodě. Vyskytuje se převážně v lokalitách světlých listnatých lesů a smíšených lesů nížin a pahorkatin. Jelen sika japonský se v říji (ve druhé polovině října) ozývá pískáním.

Jelen sika japonský v Lánské oboře

V roce 1922 věnoval Lesní správě Lány hrabě Coudenhove-Kalergi mladého jelena a dvě laně. Od velkostatku z Holešova byl přikoupen další jelínek a laň. Přestože nebyla tato zvěř tehdejším vedením lesním správy Lány považována za perspektivní zejména z důvodu své nesnášenlivosti s ostatní zvěří, zachovala se v Lánské oboře dodnes a její chov je velmi kvalitní.
Jelen sika japonský je chován odděleně v hlavní části Lánské obory, neboť by mohlo docházet k příbuzenskému křížení s jelenem sikou Dybowského.

Víte, že?

Víte, že jelen sika japonský se do volné přírody České republiky dostal po zrušení obory u Manětína ve 30. letech minulého století? Stavy tohoto druhu zvěře se postupně zvyšují a v některých lokalitách sika vytlačuje ostatní druhy spárkaté zvěře.

Obůrka Lány - Lesní správa Lány, příspěvková organizace Kanceláře prezidenta republikyDny v obůrce - zábavné akce pro děti i dospělé! Sledujte profil Lánské obory na Facebooku!

Myslíme i na sběratele turistických známek! Mimo známek si můžete v ukázkové obůrce Lánské obory zakoupit i turistickou nálepku. Číslo 2152 je naše!


Otevírací doba

Období 1.5. do 30.9.
středa, čtvrtek - 15:00 - 18:00 hod.
sobota             - 14:00 - 18:00 hod.
neděle, svátky - 10:00 - 18:00 hod.

Facebook   Facebook - aktuální info

Skupinové prohlídky

Pro skupiny 10 a více osob je možné zajistit otevření obůrky včetně odborného výkladu i mimo návštěvní hodiny.

Rezervaci konkrétního termínu si domluvte, prosím, předem.

Skupinové objednávky

LSL, Lesní 140, 270 61 Lány

Tel.: +420 313 502 074
Fax: +420 313 502 012

E-mail: sekretariat@lslany.cz

Kde nás najdete?


www.mapy.cz


2015 - Petr Zíka - www.promix.cz - pro: Obůrka Lány - Lesní správa Lány, příspěvková organizace Kanceláře prezidenta republiky