Obůrka Lány - Lesní správa Lány, příspěvková organizace Kanceláře prezidenta republiky

Jelen evropský (Cervus elaphus L.)

Popis

Jelen evropský patří mezi naši původní zvěř a vyskytuje se prakticky po celé Evropě kromě Skandinávie. Často bývá díky své velikosti a mohutnému paroží označován za krále našich lesů. Dospělý jelen dosahuje hmotnosti až 250 kg, přičemž laně jsou menší. Výška v kohoutku je 150 cm. Srst je v zimě šedohnědá a v létě červenohnědá. Kolouši jsou prvních několik měsíců skvrnití. Jelen evropský je tradičním obyvatelem rozsáhlých porostů smíšeného, ale i jehličnatého lesa s dostatkem pastvin a luk. V období říje (od poloviny září do konce října) se jeleni ozývají tzv. troubením a svádí s ostatními jeleny souboje o říjné laně.

Jelen evropský v Lánské oboře

První zásady chovu a lovu této zvěře byly stanoveny Honebním pořádkem Jáchyma z Fürstenberka v roce 1817. Tento výnos rozdělil původní velkou oboru z roku 1713 na část Lánskou a Řevničovskou. Právě Lánská část byla určena k chovu jelena evropského. Po roce 1930 byla do Lánské obory dovezena zvěř z Karpat z důvodu oživení chovu. Osvěžení krve zdejších jelenů probíhá v současnosti zejména kvalitní zvěří z Maďarska, Slovenska nebo Rakouska.
Jelen evropský je chován pouze v hlavní části Lánské obory, neboť tento druh zvěře má vyšší nároky na životní prostředí.

Víte, že?

Víte, že paroží jelena neroste po celý jeho život, ale pouze několik měsíců v roce? Jeleni začínají své paroží shazovat v únoru (starší vždy dříve než mladší) a zhruba po 14 dnech jim začíná růst nové. Na konci měsíce července se jeleni zbavují lýčí, což je bohatě prokrvená kůže, která pokrývá a vyživuje paroh v období jeho růstu. Toto období nazýváme vytloukáním. Po vytloukání jeleni používají své paroží jako zbraň v období říje při soubojích se svými soky.

Obůrka Lány - Lesní správa Lány, příspěvková organizace Kanceláře prezidenta republikyDny v obůrce - zábavné akce pro děti i dospělé! Sledujte profil Lánské obory na Facebooku!

Myslíme i na sběratele turistických známek! Mimo známek si můžete v ukázkové obůrce Lánské obory zakoupit i turistickou nálepku. Číslo 2152 je naše!


Otevírací doba

Období 1.5. do 30.9.
středa, čtvrtek - 15:00 - 18:00 hod.
sobota             - 14:00 - 18:00 hod.
neděle, svátky - 10:00 - 18:00 hod.

Facebook   Facebook - aktuální info

Skupinové prohlídky

Pro skupiny 10 a více osob je možné zajistit otevření obůrky včetně odborného výkladu i mimo návštěvní hodiny.

Rezervaci konkrétního termínu si domluvte, prosím, předem.

Skupinové objednávky

LSL, Lesní 140, 270 61 Lány

Tel.: +420 313 502 074
Fax: +420 313 502 012

E-mail: sekretariat@lslany.cz

Kde nás najdete?


www.mapy.cz


2015 - Petr Zíka - www.promix.cz - pro: Obůrka Lány - Lesní správa Lány, příspěvková organizace Kanceláře prezidenta republiky